ARNAVUTLUK’TAKİ TÜRK ÜNİVERSİTESİ, AMERİKA’DAKİ ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Üniversite

Arnavutluk’ta geçtiğimiz yıl eğitim hayatına başlayan Türk üniversitesi Epoka, eğitim kalitesini arttırmak için Amerika’nın önde gelen üniversiteleri ile işbirliği halinde.
Dünya standartlarında eğitim veren Epoka Üniversitesi’nde hali hazırda 2 fakülte ve yedi bölüm var. Mühendislik Fakültesi’nde Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri yer alıyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde ise İşletme, Bankacılık ve Finans, İktisat ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleri bulunuyor. Ayrıca, üniversite bünyesinde Fen ve Sosyal Bilimleri Enstitüleri, Araştırma Uygulama, Yaşam Boyu Öğrenim, Avrupa Çalışmaları ile Deprem ve Yapı Teknolojileri Araştırma Merkezleri kuruldu. Enstitülerde ve araştırma merkezlerinde lisansüstü öğrenim yapılabiliyor. Araştırma Merkezleri’nde ise araştırma çalışmaları yürütülüyor. Epoka Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ferdinand Gjana, “Bu merkezlerde uluslararası işbirliği yapılarak çeşitli fonlardan desteklenen projeler üretilecek ve uygulamaya aktarılacaktır. Bu merkezlerde, toplumsal katkı sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlenecektir”. dedi.

Gjana, eğitim kalitesini arttırmak için Amerika’nın önde gelen üniversiteleri ile de işbirliği yapacaklarını söyledi. Gjana Colombia, Austin, Illinois, Iowa gibi Amerikan üniversiteleri anlaşma yaptıkların belirterek buradan öğretim görevlilerinin Epoka Üniversitesi’ne gelerek ders anlatacaklarını kaydetti. Üniversite, öğrencilerinin uluslararası tecrübe kazanabilmesi için, diğer üniversiteler ile işbirliği yaparak Erasmus ve Sokrates gibi öğrenci değişim programları uyguluyor. Yapılan anlaşmalarla öğrenciler kendi üniversitelerinin hocalarıyla beraber anlaşmalı üniversitenin kampüsünde yaz aylarında programları düzenleyebilecek. Üniversite, anlaşmalarla standartlarını yükseltmeye çalışırken öğrencilerini de seçerek alma yoluna gidiyor. Rektör Yardımcısı Gjana, “Eğitim-öğretimde kalite diğer unsurlar yanında öğrenci kalitesine de bağlıdır. Epoka Üniversitesi hedeflenen öğretim kalitesine ulaşabilmek için öğrencilerini seçerek alıyor. Öğrenci seçiminde lise başarısının yanında üniversiteye giriş sınavı da uygulamaktadır. Sınavda başarılı olan öğrenciler tercih ettikleri bölüme kayıt hakkı kazanıyor.” diye konuştu. Üniversitede öğrenciler, çift diploma imkanına da sahip.

KAYITLAR DEVAM EDİYOR

Epoka Üniversitesi’nde de kayıtlar devam ediyor. Öğrenciler, 25 Eylül’e kadar üniversiteye kayıt yapabilecek. Türk öğrencilerin mühendislik bölümlerine kayıt yaptırabilmeleri için ÖSS sayısaldan 165 puan almaları gerekiyor. İktisat ve idari bilimlere kayıt yaptırmak isteyenler öğrencilerinse eşit ağırlıktan 165 puan almaları gerekli. Eğitimin tamamen İngilizce oluduğu Epoka Üniversitesinde ise , İngilizce zorunlu. Üniversite TOEFL’i kabul ediyor. TOEFL sınavına katılmamış öğrencilerse üniversitedeki İngilizce sınavına katılabiliyor.

Üniversite, 2008-09 akademik yılına 6 Ekim’de başlayacak. Üniversitede, kız ve erkek öğrenciler için yurtta yapıldı.

Reklamlar

8 responses

 1. üniversite konusunda ancak arnavutlukla işbirliği yapabiliriz yada ancak arnavutlukla rekabet edebiliriz… arnavutluktaki türk üniversitesinden bizim üniversitelerimize ne gibi bir fayda olabilirki. osmanlının son dönemlerinde olduğu gibi göstermelik faaliyetlere 100 senedir devam ediyoruz.

  edit: linke ne gerek var 🙂

 2. mehmet akıf korkmaz | Cevapla

  epoka üniversitesinde muhendıslık egıtımının dılı TURKCEmı acdaba??

 3. mehmet akıf korkmaz | Cevapla

  xsenon_xxx@hotmail.com benı bılgılendırırsenız sevınırım..

 4. turkce olarak iki yillik ilahiyat varmi veya turkce agitim varmi bilgilendirirseniz varsa ılahıyat ıcın kac puan gereklı gırıs ıcın

 5. sadece ygs ye girmiş olsak yine de mühendislik tercih edebilir miyiz. lütfen yardım edin

 6. turkıyede denkligi varb mı muhendslign

 7. ilahiyat bölümğnüz var mı acaba yardımcı olursanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: