Talat, GAÜ’nün yeni eğitim yılını açtı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 2008�2009 Eğitim�Öğretim yılı açılış töreni ve ilk dersini 20 Ekim Pazartesi günü 09.30’da Spectrum Uluslararası Kongre Salonu’nda gerçekleştirdi.

Girne Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal; Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı ve Okullar Grubu Başkanı Olgun Üstün, Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Asım Vehbi; GAÜ akademik ve idari kadrosu ve öğrencileri de törene katıldı.

Açılış törenine konuk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Türkkekul Kurttekin, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Umay Günay, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ufuk Taneri ve Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörlüğünü temsilen Yrd. Doç. Akın Cellatoğlu; KKTC medya kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Açılışa katılacakları önceden açıklanan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak rahatsızlıkları nedeniyle törene katılamadıklarını bildirdiler ve mesaj göndererek Girne Amerikan Üniversitesi’nin yeni akademik yılını kutladıklarını belirttiler.

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Nilgün Sarp:
Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından GAÜ Rektörü Prof. Dr. Nilgün Sarp açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sarp konuşmasına başlarken “Bilgi toplumuna ulaşılmasının yolu, yapılan araştırmalar ve bunların uygulanmaya konulmasından geçmektedir. Bu anlayışı benimseyen Girne Amerikan Üniversitesi yeni bin yılda ihtiyaç duyulan kaliteli insan kaynağını yetiştirmek amacı ile eğitim-öğretim faaliyetlerine 1985 yılında başlamış ve geride bıraktığı 24 yılda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir” diyerek üniversitenin geçmişten günümüze geldiği nokta hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Rektör Sarp, üniversitenin 2008�2009 Eğitim-Öğretim yılında lisans düzeyinde 6, yüksek lisans düzeyinde de 2 olmak üzere 8 yeni programla akademik hizmetlerinin kapsamını genişlettiklerini ve toplamda 83 farklı programla 6000’in üstünde öğrenciye eğitim hizmeti sunduklarını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat:
Rektör Sarp’tan sonra söz alan KKTC Cumhurbaşkanı Talat; konuşmasına, GAÜ Rektörü’nün vurguladığı uluslar arası başarılar kazanmış öğrenciler ve üniversitenin başarılarından ve bütün tecrit edilmişliğe inat bir şekilde dünyayla bilimsel ilişkiler kurmasından duyduğu memnuniyetten bahsederek başladı.

“Biz KKTC olarak üniversitelerimize çok önem veriyoruz. Üniversitelerimiz sayesinde dünyayla ilişkilerimiz gerçekleşiyor ve daha bir üst boyuta çıkıyor” diyen Talat; GAÜ’nün oluşumu ve gelişimini en iyi bilen kişilerden biri olduğunu açıkladı. Üniversitenin 24 yıl önce kendi mahallesinde kurulduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı, geçen zaman içerisinde müthiş bir gelişme geçiren GAÜ’yü kutladı.

Girne Amerikan Üniversitesi’ni “bir başarı öyküsü” olarak tanımlayan Talat, günümüzde Girne kentini GAÜ olmadan hayal etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu:
GAÜ’nün 2008�2009 Eğitim�Öğretim yılı açılış töreninde Ankara Üniversitesi Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi’nden Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu “Kıbrıs Arkeolojisi’nin Yakın Doğu’daki Önemi” başlıklı ilk dersi, Spectrum Uluslararası Kongre Merkezini dolduran davetliler, akademik ve idari kadro ile öğrencilere anlattı.

Programda Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu’na plaket takdiminin ardından, Zeliş ve Ersen Sururi’nin müzik dinletisi yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: