Beşiktaş şike davası sonuçlanana kadar Türkiye Kupası’nı iade etti

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, şike soruşturmasında Beşiktaş aklanana kadar Türkiye Kupası’nı iade etti.
Demirören, öğle saatlerinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ı ziyaret ederek, Ziraat Türkiye Kupası’nı TFF’ye iade etmek istediklerini belirtti. Demirören’in bu isteğine de Aydınlar’ın olumlu yanıt verdiği öğrenildi.
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, UEFA yetkilileri ile pazartesi günü Cenevre’de toplantı yapacaklarını, Beşiktaş’ın durumunu da görüşeceğini açıkladı.

Beşiktaş şike davası sonuçlanana kadar Türkiye Kupasını iade etti

Milliyet.com.tr ÖZEL HABER

Beşiktaş Asbaşkanı Serdar Adalı ve Teknik Direktör Tayfur Havutçu’nun , Türkiye Kupası Final maçı öncesi transfer teklifi yaptıkları iddiasıyla tutuklanmaları üzerine Beşiktaş yönetimi tarihi bir karar aldı.

Günün erken saatlerinden beri toplantı halinde olan Beşiktaş yönetimi. dava sonuçlanıp Serdar Adalı ve Tayfur Havuçtu aklanana kadar 2010-2011 Ziraat türkiye Kupası’nı federasyona iade etme kararı verdi.

         KULÜP BAŞKANI DEMİRÖREN’DEN AÇIKLAMA:

Beşiktaş Kulübü, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmada asbaşkan Serdal Adalı, futbol takımı teknik direktörü Tayfur Havutçu ve protokol müdürü Ahmet Ateş’in tutuklanmasının ardından, geçen sezon kazandıkları Ziraat Türkiye Kupası’nı Futbol Federasyonu’na iade etme kararı alırken, federasyonun siyah-beyazlıların bu teklifine olumlu yanıt verdiği bildirildi.
Kulüp ikinci başkanı Metin Keçeli ve genel sekreter Fahrettin Curoğlu ile birlikte Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ı İstinye’deki federasyon binasında ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, çıkışta yaptığı açıklamada, bu taleplerine olumlu yanıt aldıklarını söyledi.
Demirören’in açıklaması şöyle:
“Sayın Aydınlar ile arkadaşlarımızın durumunu değerlendirdik. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, Beşiktaş camiası, Beşiktaş Kulübü olarak Türk adaletine ve hukukuna olan inancımız sonsuzdur. Beşiktaş Yönetim Kurulu olarak bütün arkadaşlarımızın suçsuz olduğuna inancımız sonsuzdur. Ancak bir hataları varsa zaman içinde ispat edilecektir, Beşiktaş da gerekli işlemleri yapacaktır. Biz bugün Sayın Mehmet Ali Aydınlar’a Beşiktaş Kulübü’nün kupasını iade etmek istediğimizi söyledik. Çünkü arkadaşlarımıza güvenim sonsuz. Bu süreç tamamlandığında, arkadaşlarımız aklandığında kupamızı geri alırız. Daha detaylı açıklamayı sonra yapacağız. Federasyon olumlu yanıt verdi.”
Demirören, “Tayfur Havutçu’nun sözleşmesi iptal edilecek mi” sorusuna, “Kendisinin müracaatı olması lazım, hukuki süreçte. Bir haftalık sürede onu değerlendirip, o süreçten sonra karar vereceğiz” yanıtını verdi.

2. BAŞKAN KEÇELİ: “AKLANDIKTAN SONRA KUPAYI GERİ ALACAĞIZ”

İSTANBUL / DHA

Beşiktaş Kulübü, şike soruşturmasında kulüpleri aklanana kadar Ziraat Türkiye Kupası’nı Türkiye Futbol Federasyonu’na iade ettiler.

Bugün öğle saatlerinde Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, ikinci başkan Metin Keçeli ve genel sekreter Fahrettin Curoğlu ile birlikte Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ı İstinye’deki federasyon binasında ziyaret etti. Demirören, beraberinde getirdikleri Türkiye Kupası’nı Federasyon’a iade etmek istediklerini Aydınlar’a iletti. Aydınlar’ın da bu isteğe olumlu yanıt verdiği ve kulübün aklandıktan sonra kupayı geri alacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Keçeli, kupayı aklandıktan sonra geri alacaklarını söyledi.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ DE AÇIKLADI

Beşiktaş Kulübü, bugün yaptığı yönetim kurulu toplantısında, Türkiye Kupası’nın Türkiye Futbol Federasyonu’na iade edilmesine karar verildiğini açıkladı.
Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklama şöyle;
“Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, Beşiktaş camiasını son derece üzen son gelişmeler üzerineÜmraniye BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde olağanüstü toplanmıştır.
Yönetim Kurulumuz’un, masumiyetlerine kalben inandığı arkadaşlarımızın gerçekleşecek yargılama sonunda aklanacaklarına güveni tamdır.
Bu sürecin sonuna kadar 2010-2011 sezonu Ziraat Türkiye Kupası’nı camiamızın da duygu ve düşüncelerine tercüman olduğumuza inanarak, Türkiye Futbol Federasyonu’na iade edilmesine karar verilmiştir.
Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.”

Aydınlar: UEFA ile görüşeceğim

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmayla ilgili olarak 18 Temmuz Pazartesi günü UEFA ile Cenevre’de bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını belirterek, “O toplantının sonucuna göre bir değerlendirme yapacağız” dedi.
Aydınlar, federasyonun İstinye’deki binasından ayrılırken sorular üzerine basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Beşiktaş Kulübünün Ziraat Türkiye Kupası’nı iade etme isteğiyle ilgili “Beşiktaş Kulübünün kendi kararıdır. Biz bu kararı saygıyla karşılıyoruz. Bir yorum yapmamız söz konusu değil” ifadelerini kullandı.
Siyah-beyazlı kulübün aldığı bu karara şaşırıp şaşırmadıkları sorusuna ise Aydınlar, “Süreç sürekli çok hızlı işliyor, her an değişik bir karar çıkabiliyor. Dolayısıyla artık şaşırmıyoruz, alıştık” yanıtını verdi.
Aydınlar, 18 Temmuz Pazartesi günü İsviçre’ye giderek Cenevre’de UEFA ile bir toplantı yapacaklarını bildirerek, “Pazartesi günü UEFA ile bir toplantı yapacağız, Cenevre’de. O toplantının sonucuna göre bir değerlendirme yaparız” dedi.
UEFA’nın süreci nasıl değerlendirdiği sorusuna ise Aydınlar, “UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu’na güvendiğini ve alacağı kararları kabul edeceğini açıkladı. Biz de onlarla temas halindeyiz. Şu anda söyleyebileceğimiz fazla bir şey yok” diye yanıt verdi.
Beşiktaş Kulübünün kupayı geri vermesi halinde alıp almayacakları sorusuna, “Değerlendireceğiz. Sadece bugün bu dileklerini bize ilettiler. Biz de bunu değerlendireceğiz” cevabını veren Aydınlar, Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanması planlanan TFF Süper Kupa maçının durumuyla ilgili de, “Onların hepsini değerlendireceğiz. Beşiktaş kupayı iade edince nasıl davranmamız gerektiği konusunu, salı günü (19 Temmuz) yönetim kurulu toplantımızda değerlendireceğiz” ifadesini kullandı.

         FENERBAHÇE DE İADE EDECEK Mİ?

Aydınlar, Galatasaray Kulübünün açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine de, şunları söyledi:
“Polemikleri sürdürmenin bir anlamı yok aslında. Yalnız şu bir gerçek. Galatasaray’ın açıklamasında ’Federasyon isterse belgelere ulaşabilir’ denmişti. Ama biz ulaşamadık. Daha önce 5 Temmuz’da müracaat etmiştik. Bugün de bizzat savcı beyle görüştüm. Savcı bey belgeleri veremeyeceğini bugün de ifade etti. Bu konuyu iyi bir şekilde takip ediyoruz. Herhangi bir ihmalimiz söz konusu değil. Zor bir konuyla karşı karşıyayız. Dolayısıyla biz belgeyi almadık, işi savsaklıyoruz gibi bir şey söz konusu değil.”
Federasyon Başkanı, Fenerbahçe’den şampiyonluk kupasının iadesi gibi bir durumun söz konusu olup olmadığı sorusuna ise “Hayır, Fenerbahçe’yle son günlerde görüşmedik” yanıtını verdi.
Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ile neler konuşulduğu sorusu üzerine ise Aydınlar, “Beşiktaş Kulübü, yöneticisi ve teknik direktörünün tutuklanması nedeniyle ’Suçlu varsa suçları cezalandırılsın, kupada şaibe varsa biz bunu iade etmek istiyoruz’ dedi” bilgisini verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un iki futbolcusunun tutuklanmasının ifade edilmesi üzerine de Aydınlar, “Futbolcu başka, kulüp başka arkadaşlar, karıştırmayalım. Bunda İstanbul Büyükşehir Belediyespor yönetiminin bu süreçle ilgili herhangi bir dahli söz konusu değil. Dolayısıyla iddialara göre biz de medyadan takip ediyoruz. Takip ettiğimiz kadarıyla Beşiktaşlı yöneticilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu futbolcularla teması söz konusu. Belediyespor
yöneticilerinin herhangi bir dahli söz konusu değil” diye konuştu.

KUPA İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR’A MI VERİLECEK?

Mehmet Ali Aydınlar, bu durumda kupanın İstanbul Büyükşehir Belediyespor’a verilip verilmeyeceği sorusunu, “Şu anda hiçbir şey söylemem mümkün değil” diye yanıtladı.
Ligin ertelenmesinin söz konusu olup olmayacağı sorusu üzerine ise Aydınlar, “Şu aşamada hayır, ama her şey değişebilir, gelen bilgi ve belgeler doğrultusunda karar verebiliriz” dedi.
“Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi’ne katılmak istemiyoruz diye başvurdu mu?” sorusunu da Aydınlar, “Hayır, öyle bir şey olmadı diyerek” yanıtladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: