Lise tercihleri nasıl yapılır

Lise tercihleri nasıl yapılır  alltaki yazıyı okuyunuz ve tercihlerinizi yapınız.

İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde il milli eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürü başkanlığında ”Öğrenci Yerleştirme Komisyonları” kurulacak. Bu komisyonlar okulların kayıt bölgeleri ile öğrenci kontenjanlarını, ilgili okul müdürleri ile koordineli belirleyerek, duyurusunu yapacak. Kontenjanlar belirlenirken sınıf mevcutları 40′ı aşmayacak. Okullar, e-okul sistemindenadresinden komisyonca belirlenen kontenjanları programa kaydedecek.

Öğrenci aday kayıtları, genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 3-28 Ağustos arasında yapılacak. Genel liselere aday kayıt işlemleri genel lise müdürlüklerince, meslek lisesi aday kayıt işlemleri de meslek lisesi müdürlüklerince gerçekleştirilecek.

Liselere öğrenci aday kayıtları, hangi tarihler arasında ne şekilde yapılacağı netleşti. Kayıt listeleri belirlenirken nelere dikkat edilecek? Lise türlerine göre tercihler nasıl yapılacak?

Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Genel liseye, ikameti öğrenci yerleştirme komisyonlarınca belirlenmiş olan okul bölgesi sınırları içerisinde olan adayın kaydı yapılacak. Genel liseye yerleştirme işlemleri, ilköğretim diploma puanı ile yaşın küçüklüğü dikkate alınarak gerçekleştirilecek. Kontenjan fazlası öğrenciler, öğrenci yerleştirme komisyonlarınca öğrencinin ikametine en yakın genel liselere yönlendirilecek.

-MESLEK LİSELERİNDE 10 TERCİH İMKANI-

Meslek liselerine kayıtlarda bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihinde bulunulabilecek. Meslek liselerine yerleştirme işlemleri ilköğretim diploma puanı, eşitlik halinde tercih önceliği, yine eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilerek yapılacak.

Adaylar, hem genel liseye hem meslek lisesine kaydolamayacak. Yerleştirme işlemleri sonucunda herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına yönlendirilecek ve gerektiğinde bu okullarda ikili öğretim yapılacak.

Aday kaydı yapılırken okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik, diploma notları ve adres bilgilerini( e-okul sisteminden ) T.C. kimlik numarası ve ilköğretim öğrenci numarası ile girerek sorgulayıp kontrol edecek.

Aday kayıtları tamamlandıktan sonra okullar ve öğrenci yerleştirme komisyonlarınca gerekli kontroller yapılarak kayıt listeleri onaylanacak ve en geç 4 Eylülde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı internet adresinden ilan edilecek.

İlan edilen listelere göre kesin kayıt işlemleri için gerekli evrak, ilgili okul müdürlüklerince 7-18 Eylül 2009 tarihleri arasında kabul edilerek, kesin kayıt işlemleri tamamlanacak.

2009 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı esasları ile yatılı ilköğretim bölge okulu mezunlarından ortaöğretim kurumlarını yatılı kazanan/yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarında e-kayıt başvurusu aranmayacak.

Kontenjan açığı halinde öğrencinin, kardeşinin öğrenim gördüğü veya anne-babasının çalıştığı iş yerinin bulunduğu alanın dahil olduğu okula ilişkin talebi de yerleştirme komisyonlarınca değerlendirilecek.

Reklamlar

23 responses

 1. lise tercihlerini yapmamda çok yardımcı oldunuz teşekkürler efenim

 2. ben bişey anlamadım ya

  1. salak oldugundan dolayı düzgün oku

 3. ben bişy anlamadm yha

  1. böyle konuşmaya devam edersen sen daha anlamazsın cicim

 4. yha arkadaslar interneten tercıh nasıl yapılıyo

  1. internete internetten tercih nası yapılıyo diye yazarsan bulursun

 5. bu ne ya bu benim aşkımdan daha karmakarışık birşey hiçbirşey anlamadım

  1. evetttt çoook haklısınbebeğimmmm

   1. ohh çocuk çok tatlısın 😀 öpüyorum seni

 6. bişey anlaymadım off şurda 3 ayım kaldı tercih yapmaya….

 7. özkan kanper TARİH öğrtmn. | Cevapla

  amina kodiğimin öğrencileri durin anleteyım ben lisaya gecarken okula gedip diecanızki ben bu bu bu bölımları isteyrum

 8. ben bişey anlamadım biraz açık ve net anlatınız lütfen???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  1. anlamayan bana sorsun

 9. off çok sıkıcı yaa

 10. amkk lar okulunuzda lise tercihleri yapcaksını z

 11. arakadaşlar internetten yapılıyomu

 12. ya bu tercih nasıl yapılıyo biri bana anlatsn

 13. la mk ya tercih nasıl yapılıo blen varmı

 14. birazxdah aanlam lı yaz ,imiiiiiiiiiiiiiii mal

 15. bu sitedeki herkes özürlü | Cevapla

  allahımın malları bi site adına bide yazdıklarınıza bakın cevabı biliyosanız adam gibi anlatın bilmiyosanız yaylanın ne diye kuru kalabalık yapıyonuz hıyartolar 😛

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: