Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Üniversiteler Hakkıda Bilgi Nasıl Edinilir

üniversite tercihi

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2011 LYS geride kaldı, şimdi tercih dönemi. Üniversite ve bölüm tercihi yapmak bir gencin hayatındaki en önemli seçimlerden birisidir, bu nedenle çok fazla araştırma yapılıp, iyi bilgi edinip, akıllıca tercih yapılmalıdır. Üniversite tercih döneminde tercih edeceğinzi üniversite hakkında nasıl bilgi edinirsiniz, hangi bölümü seçmeliyim, bölüm mü önemlidir, üniversite mi önemlidir, üniversitem hakkındaki yorumlara nereden ulaşabilirim gibi konulara değineceğiz bu makalede. Öncelikle Türkiye’nin en iyi üniversiteleri listesi ve sıralamasına bir göz atmanızda fayda var.

Bölüm mü önemlidir Üniversite mi

Üniversite ve bölüm tercihi yaparken öğrencilerin en çok düştüğü çelişkilerden birisidir. Bazı öğrenciler Boğaziçi, İTÜ ya da Bilkent Üniversitesine gideyim de hangi bölüm olursa olsun mantığıyla hareket ederlerken, bazıları ise şu bölüme gideyim de hangi üniversite olursa olsun düşüncesiyle hareket etmektedirler. Bu iki düşünce de aslında tam olarak doğru değildir. Üniversite hayatınız seçtiğiniz üniversite, üniversitenin bulunduğu şehir ve okuduğunuz bölüm ile birlikte bir bütündür. Tüm bunları dikkate alarak tercih yapmak en doğrusudur. Ama okumak istediğiniz bölümde ve ilerde sahip olmak istediğiniz mesleği, spesifik bir üniversite tercihi yapmanın önüne koymanızda fayda var. Üniversite haaytı ne de olsa 4 yıl, İstanbul’da da okunur, Ankara’da da, İzmir’de de, Adana’da da. Ama sahip olacağınız meslek sizi bir ömür boyu taşıyacak, isminizin önünde yer alacak. Yine de, Endüstri Mühendisliği çok iyi bir bölüm mesela, puanınız İşletme’ye de yetiyor. Çok kötü bir üniversitede, mezun olduktan sonra iş bulma kaygısıyla istediğiniz mühendisliği tercih etmek yerine, daha iyi bir üniversitede işletme okumak daha mantıklı olabilir. Yani hem bölüm, öncelikle bölüm, ama sonra da üniversitenin ne kadar iyi olduğu ve imajına göre tercih yapmanızda fayda var.

Puanım Yanmasın Kaygısıyla Tercih Yapmak

Çok iyi bir puan aldınız diyelim. Puanım yanmasın kaygısıyla başa tıp fakültelerini, sonra mühendislik fakülteleri ve sonrasında işletme iktisat gibi bölümleri içeren bir tercih yapmak, yapılabilecek en büyük hatadır. Önemli olan puanınız ya da yanması değiş, ne olmak istediğiniz, hangi bölümde okumak istdiğinizdir. Ayrıca unutmayın, üniversite ve bölüm puanları değişkendir, bu sene en popüler bölüm elektronik mühendisliği olur, seneye bilgisayar mühendisliği, öbür sene tıp, öbür sene hukuk. Siz puanım yanmasın kaygısıyla hareket etmeyin, hangi bölümde okumak istediğinize göre tercih yapın.

Üniversiteler Hakkında Bilgi Nasıl Edinirim

Her üniversite hakkında bilgiyi öncelikle üniversitenin internet sitesinden edinin. Yurt ve burs olanaklarına bakın, üniversitenin bulunduğu şehri ve öğrenci hayatına göz atın.

Daha sonra imkanınız var ise tercih edeceğiniz üniversitenin kampüsüne gidin, gezin, kampüste gördüğünüz ve mevcut okuyan öğrencilerle tanışın, sorular sorun.

İnternette o üniversite ile ilgili yorumları araştırın. Mesela hemen her üniversitenin bir sözlüğü ya da forumu vardır. Örneğin, Bilkent Sözlük gibi. Gidin, üniversitenin sözlüğünde istediğiniz bölümü araştırın, o üniversite hakkında öğrenciler ne gibi yorumlar yazmış okuyun, üye olun, diğer üyelerle sohbet edin, sorular sorun.

Bölümleri, İş Olanaklarını ve Meslekleri Araştırın

Okuyacağınız bölümden mezun olunca ne gibi iş olanaklarına sahip olacaksınız, hangi şehirde hangi sektörlerde ne gibi işlerde çalışacaksınız, ne kadar maaş ile işe başlayabileceksiniz gibi konular önemlidir. O bölümde hangi dersler veriliyor, yurt dışında master ve doktora imkanları var mı, kamuda A grubu kadrolarda işe girilebiliyor mu. Bunları öğrenmenin en iyi yolu o bölümden mezun olmuş ya da okuyan birine sormak, ya da internette araştırma yapmaktır. Örneğin, Endüstri Mühendisliği ya da Eczacılık bölümleri ile ilgili bilgiyi meb2009oss’de bulabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak üniversite ve bölüm tercihi yapmak çok önemli bir karardır. Üstünkörü bir tercih yapmayın, araştırın, okuyun, sorun, öğrenin.

Reklamlar

One response

  1. […] Üniversite tercih döneminin başlamasıyla beraber öğrencilerin de telaşı arttı. En çok merak edilen mesleklerden birisi de hiç şüphesiz bilgisayar mühendisliği. Bu yazımızda tercih yağacak öğrencilere yol gösterici olması açısından bilgisayar mühendisliği nedir, taban puanları 2010, bilgisayar mühendisi maaşları, bilgisayar mühendisi ne iş yapar gibi sorulara cevap verecek öğrencilerin bu konudaki merakını gidermeye çalışacağız. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: