Bir günlük oruç fidyesi miktarı ne kadar?

Bir günlük oruç fidyesi miktarı ne kadar?Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, orucunu tutamayanların ihtiyaç sahibine vereceği bir günlük oruç fidyesi ve fitresini miktarını belirledi.

Oruç tutamayanlar için, Diyanet oruç fidyesi miktarını belirledi…
Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, bir günlük oruç fidyesi ve fitresini 5 YTL olarak belirledi. Orucunu tutamayanların bir muhtacın karnını doyurması için en az 5 YTL vermesi, oruç tutanların ise hayır ve sevap adına yine aynı bedeli günlük olarak bir fakire verebileceği açıklandı.

Kayseri Müftüsü Şaban İşlek, fitre ile fidyenin zaman zaman birbirine karıştırıldığını belirterek şunları söyledi:

“Fidye, hastalığı, yolculuğu ve bir başka mazereti nedeniyle oruç tutamayanların bir fakire ödeyeceği en düşük ücrettir. Bu miktarı oruç tutumayan kişi daha da artırabilir ama eksiltemez. Fitreye gelince, onuç tutan kişinin kendi isteğiyle, her gün için bir fakire verdiği en düşük ücrettir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın Din İşleri Yüksek Kurulu, ülke genelinde bu yıl fidye ve fitre miktarını günlük olarak 5 YTL olarak belirlemiştir. Her müftülük kendine göre belirleme yapmasın diye, kurul ülke genelinde tek tip ücret uygulamasına gitmiştir. İyileşme umudu kalmamış, güçsüz olan yaşlılar fidye konusunda yükümlü değildir.”

Kayseri Müftüsü İşlek, 80 gram altını ve ticari malı, mülkü olanlara zekat düştüğünü, zekat, fitre ve fidye miktarlarının fakir fukaraya ramazan bayramından önce ödenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: