Facebook Beğen Kutusu Nasıl Eklenir

Facebook Beğen Kutusu Eklemek,
Facebook Beğen Kutusu Oluşturma,
Facebook Beğen Kutusu Ekle


Facebook Beğen Kutusu Nasıl Eklenir ?

Facebook sayfalarınıza Beğen Butonu ve Yorum Ekle kutusu nasıl eklenir..
Sayfanıza bir beğen butonu eklemek için uygulama oluşturmanıza gerek yok. Bunun kolay bir yolu var. Yorumları ve beğen butonunu renkli kutu içerisine ekleyebilmek için HTML kodlarını biraz biliyor olmanız gerekir.

Şimdi sayfanıza daha önceden Statik FBML uygulamasını eklediğinizi var sayıyorum. Sayfanızda sol tarafta logonuzun altında bulunan “Sayfayı düzenle’ye” tıklıyorsunuz. Açılan sayfada yine sol tarafta bulunan “Uygulamalar’a” tıklıyorsunuz. Uygulamalar listelendikten sonra orada FBML – FBML adlı uygulamayı buluyorsunuz. O uygulamanın hemen altında “Uygulamaya Git” linki var. O linke tıklayınca size FBML’yi Düzenle adlı sayfa görüntüleniyor. Burada “Kutu Başlığı” (yani sayfanızda görünecek olan Sekme Adı) yazan yerin karşısına siz kendiniz bir başlık verebilirsiniz. Ben sayfamdaki örneğimde sekme adını “Beğen” olarak kullandım. “FBML” yazan yerin karşısına ise aşağıdaki kodları ekliyorsunuz.

<fb:comments xid=”PROFIL_ID_NUMARANIZ” canpost=”true” candelete=”false” numposts=”10″ returnurl=”SAYFA_ADRESINIZ” showform=”true” publish_feed=”true” simple=”false” reverse=”false”>
<fb:title>SAYFA ADINIZ</fb:title>
</fb:comments>

Bu kodlar sayesinde siz sayfanıza hem beğen butonu, hem de Yorum ekleme’yi, ikisini aynı anda eklemiş oluyorsunuz. Bu kodları aynı tab içerisinde farklı XID kullanarak da yapabilirsiniz.

Şimdi isterseniz gelin hep birlikte bu kodlar içerisinde kullanılan komutların ne işe yaradığını birazcık öğrenmeye çalışalım.

xid:

Buraya isterseniz facebook ID numaranızı, sayfa adınızı ya da isterseniz konu başlığınızı yazabilirsiniz. Örneğin; konu başlığımız “Beğen Butonu” olsun. O zaman xid=”Begen_Butonu” şeklinde kullanabilirsiniz. Ya da xid=”Begen-Butonu” şeklinde iki kelime arasına tire (-) işaretini kullanabilirsiniz. Tırnak içerisinde kullanacağınız alfanümerik karakterler ise aynen şöyledir:

(Aa-Zz, 0-9), tire (-), yüzde (%), nokta (.) ve altçizgidir (_).

Bunun haricinde başka karakter kullanmanıza maalesef izin verilmemektedir. Yani yazı arasında boşluk yada Türkçe karakterler asla kullanamazsınız.

canpost:

Burada yorum yapılmasına izin verebilir ya da engelleyebilirsiniz. Bu “true/false” veya “1/0″ olarakda kullanılabilir.

canpost=”true”

komutunu kullanırsanız yorumlara izin vermiş olursunuz.

canpost=”false”

komutunu kullanırsanız o zaman yorumlara izin vermemiş olursunuz. Yada true yerine 1 (bir), false yerine de 0 (sıfır) değerini verebilirsiniz. Her ikiside aynıdır ve halen çalışmaktadır. Bu sizin nasıl kullanmak istediğinize bağlıdır.

candelete:

Bu komut ile yorumların silinebilir/silinemez olarak ayar yapabilirsiniz.

candelete=”true”

komutunu kullanırsanız yorumlar silinebilir.

candelete=”false”

komutunu kullanırsanız yorumlar silinemez. Yine canpost’da da bahsettiğim gibi true/false değerler yerine aynı şekilde 1(bir)/0 (sıfır) değerlerini de verebilirsiniz.

Fakat bu komut, sizlerinde bildiği gibi son zamanlarda facebook değişime gittiği için kullanılmaz oldu. Yani silinebilir yapsanızda farketmiyor. Yorumlar maalesef silinemiyor. Umut ediyoruz ki ileride daha da düzenli hale gelir.

numposts:

Sayfada görüntülenecek maksimum yorum sayısıdır. Bu sayıyı siz kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu komutu şayet kullanmazsanız o zaman facebook’un varsayılan ayarı olan “10″ olacaktır. Yani her sayfa başına 10 yorum görüntülenecektir. 11′nci yorum ikinci sayfada yer alacaktır.

returnurl:

Beğenilenecek olan sayfa adresi buraya yazılmaktadır. Sayfa adresini yanlış verirseniz, yazı sonunda kırmızı yazı ile Hata diye bir uyarı mesajı alırsınız. URL adresini doğru şekilde girmek önemlidir. Bu URL adresi isterseniz facebook adresi, isterseniz varsa sitenizin adresi de olabilir. Fakat şunuda belirteyim ki URL adresi önünde mutlaka http:// kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sekmenizde boş bir sayfa ile karşı karşıya kalırsınız. Boş sayfa ile karşılaşırsanız bu demektir ki kodlarınız arasında hata yapmışsınız demektir.

showform:

Bu komut ile, gri diktörtgen içerisinde ortalanmış olan “Bir Yorum Ekle” yazan yere tıklama işlemi yapmadan direk olarak yorum yazabileceğiniz kutuyu aktif veya pasif hale getirebilmenizi sağlar. Yine canpost’da da bahsettiğim gibi true/false değerler yerine aynı şekilde 1(bir)/0 (sıfır) değerlerini de verebilirsiniz.

publish_feed:

Yorum yazdığınız kutunun hemen altında Facebook profilimde yorumunu paylaş yazısının hemen solunda bir kutucuk göreceksiniz. O kutucuğun aktif/pasif hale getirmek için kullanılan bir komuttur. Yani;

publish_feed=”true”

komutunu kullanırsanız, bahsedilen kutucuk otomatik olarak işaretlenmiş olur. Ve yorum yazan kişi yorumunu Gönder butonuna tıklayıp gönderdiğinde (şayet tekrar kendisi işareti kaldırmazsa) yorumu profil duvarında paylaşılır. Yine canpost’da da bahsettiğim gibi true/false değerler yerine aynı şekilde 1(bir)/0 (sıfır) değerlerini de verebilirsiniz.

Fakat bu komutda artık facebook tarafından değişikliğe uğradığı için yazılan yorumlar artık maalesef profilinizde duvara yansımamaktadır.

simple:

Farkettiyseniz yorum yazdığınız kutu ekstra tekrar bir gri kutu içerisinde bulunmaktadır. Bu komut ile ise o gri kutuyu aktif/pasif hale getirmeye yaramaktadır.

simple=”true”

komutunu kullanırsanız, o zaman gri kutuyu kaldırmış olursunuz.

simple=”false”

komutunu kullanırsanız o zamanda gri kutuyu tekrar görünür duruma getirmiş olursunuz. Yine canpost’da da bahsettiğim gibi true/false değerler yerine aynı şekilde 1(bir)/0 (sıfır) değerlerini de verebilirsiniz.

Bu komutu hiç kullanmasanız o zaman facebook’un varsayılan değeri dikkate alınmaktadır. Facebook’un varsayılan değeri ise gri kutunun görünebilir durumda olmasıdır.

reverse:

Bu komut ile de; yorum kutusunu sayfanın en aşağısına alıp, eski yorum yukarı yeni yazılan yorum ise aşağı gelecek şekilde sıralamayı değiştirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Yani

reverse=”true”

komutunu kullandığınızda yorum kutusunu aşağı alır ve yazılan en son yorum aşağıda görünür.

reverse=”false”

komutunu kullandığınızda ise yorum kutusunu yukarı alır. Yazılan en son yorum ise yukarıda görünür. Yine canpost’da da bahsettiğim gibi true/false değerler yerine aynı şekilde 1(bir)/0 (sıfır) değerlerini de verebilirsiniz.

Evet anlatım ile biraz karışık gibi görünüyor. Fakat burada anlatılanları sizler bire bir uygularsanız sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Çünkü bizzat benim tarafımdan test edilerek bu yazı yazılmıştır. 😉

Bu konu; facebook’ta ve genelde de her sayfada sorulduğu için yazılmıştır. Şayet yazdığım konuyu beğendiyseniz lütfen konu yukarısında bulunan paylaş butonuna tıklayarak profilinizde ve sayfalarınızda paylaşınız. Ve yine konu altında bulunan “Beğen” butonuna tıklayarak konumuzu beğenebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: