Kredi kartlarında asgari ödeme tutarı nekadar oldu, yeni düzenleme 2011

kredi kartıKredi kartı kullanımı, artık ben ona tüketim diyorum kendi çapımda çünkü peynir ekmek gibi kredi kartı kullanımı var ülkede tamam kredi kartı iyi birşey ama doğru kullanıldığında artık alışveriş mağazalarında çok fazlasıyla görüyorum kredi kartı kullanımını insanlar artık kredi kartı taşıyor sadece nakit bulundurmuyor pek fazla ödemeyi dününde yapanlar için hiçbir sorun yok ancak minimum ödeme limitini ödeyenler için durum çok zor bazen de içinden çıkılamaz bir hal alabiliyor.

Kredi kartlarına 2011 de gelen yeni düzenleme ile minimum asgari ödeme yüzde 20 idi yeni yılda asgari ödeme miktarı artırıldı ve yeni düzenleme geldi.

İşte 2011 yılında kredi kartlarına gelen yeni düzenleme ve asgari ödeme tutarı

BDDK, kredi kartında yüzde 20 olan kredi kartı asgari ödeme oranını yüzde 40′a kadar çıkaracak. Oran, kart limitine göre belirlenecek.

Kredi kartı kullanımı hızla çoğalırken, asgari ödeme limitleri artırıldı. Eskiden toplam borcun yüzde 20′si ödenirken, yeni uygulama ile bu yüzde 40′a çıkartıldı. Bir yıl içinde kartı borcunu 3 defa dönem borcunun yarısından az ödeyenin nakit çekim hakkı yanacak.

Ekonomideki toparlanmayla birlikte ortaya çıkan riskleri azaltmak için peşpeşe önlemler açıklanıyor. Merkez Bankası’nın önceki günkü faiz indirim kararının ardından dün de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), hem kredi kartı hem de konut kredilerine yönelik yeni kararlar aldı.

Önceki gün Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, mevcut konjonktürde iç ve dış talebin büyüme hızlarındaki ayrışma ve hızlı kredi genişlemesinin cari açığı artırdığı, bunun da finansal istikrara ilişkin riskleri gündeme getirdiği vurgulandı. Yani kredilerdeki artışla yükselen tüketim büyümeyi ateşliyor, bu da üretim artışına giden şirketlerin daha fazla ithalat yapmasına neden oluyor.

CARİ AÇIK BÜYÜYOR

Merkez Bankası’nın açıklamasında dikkat çekilen “hızlı kredi genişlemesi” riskine karşılık BDDK, dün kredi kartı ile konut kredilerinde büyüme hızını yavaşlatacak önlemler açıkladı. İşte BDDK’nın kredilerdeki büyümeye yönelik aldığı tedbirler:

1- Kredi kartında asgari ödeme tutarı % 20’den % 40’a çıktı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yüzde 40’a kadar çıkarılabilecek. Kart borcunu 3 defa yarısından az ödeyen, nakit çekim yapamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK), “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.
Yönetmelik ile halen yüzde 20 olarak uygulanan kredi kartı asgari ödeme tutarı, yüzde 40’a kadar yükseltilebilecek.
Yönetmelikte, asgari ödeme tutarları ile ilgili iki ayrı düzenleme yapıldı. Mevcut kredi katları ile yeni alınacak kredi kartlarında farklı asgari ödeme zorunlulukları uygulanacak.

UYUM SÜRESİ UYGULANACAK

Buna göre, ödenmesi gereken asgari tutarın, kredi kartı limiti 15 bin Türk Lirası’na kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 25’inden, limiti 15 bin Türk Lirası’ndan 20 bin Türk Lirası’na kadar olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 30’undan, kredi kartı limiti 20 bin Türk Lirası ve üzerinde olan kredi kartları hakkında dönem borcunun yüzde 40’ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40’ından aşağı olamayacak.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, yeni verilecek kredi kartları hariç olmak üzere, asgari ödeme oranlarının bugünden itibaren 24’üncü aya kadar, kredi kartı limitlerine göre en az yüzde 22 ile en çok yüzde 35’e kadar artırılmasını öngören bir intibak süreci uygulanacak.

NAKİTE SINIR 6 AY SONRA

Yönetmelik kapsamında, yapılan bir başka değişiklikle şubeler kanalıyla yapılan kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunlu tutuldu.

Bir takvim yılı içinde kredi kartı borcunu 3 defa dönem borcunun yarısından az ödeyenin nakit çekim hakkı elinden alınacak. Bu kredi kartlarının limitleri de dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılamayacak. Yönetmeliğin, bu maddesi 6 ay sonra yürürlüğe girecek, diğer maddeler ise dünden itibaren yürürlüğe girdi.

2- Kredinin miktarı gayrimenkulün değerinin % 75’ini geçmeyecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların kredilendirme oranlarının yükseldiğinin görülmesi üzerine, 1 Ocak 2011’den geçerli olmak üzere bankaların vereceği konut edinme amaçlı kredilerde, kredi tutarının söz konusu gayrimenkul değerinin yüzde 75’ini; ticari gayrimenkul alımı amaçlı kredilerde ise teminata konu olacak gayrimenkul değerinin yüzde 50’sini aşmaması kararı aldı.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bankacılık sektörünün geleceğinde konut kredilerinin önemli olduğunu belirterek, “Bu 2-3 aydır üzerinde çalıştığımız bir konu. Bankalarımızın bu yöndeki trendini dikkate alarak bu sektörün daha da büyümesini ve sağlıklı büyümesini istediğimiz için daha başlangıç aşamasında konut kredilerinde bu tedbiri alma gereğini duyduk” dedi.

Bilgin, “Dünyanın tüm krizlerin temel nedeni büyük çoğunlukla mortgage kredilerinden çıkmıştır. Önemli olan bir iş olduktan sonra değil başlamadan önlemini alabilmektedir” diyerek, bu anlamda sektörün bu tedbirlerle daha sağlıklı büyüyeceğini düşündüklerini ifade etti.

BDDK’dan yapılan açıklamada ayrıca bu sınırın belirlenmesinde esas alınacak teminata konu olan konutların ya da ticari gayrimenkullerin değerinin BDDK veya SPK tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince tespit edilmiş olmasının zorunlu tutulmasına karar verildiği bilgisi yer aldı.

Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarını düşürdü

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişikliğe gitti. Yapılan açıklamada, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının yüzde 2.26’ya, aylık azami gecikme faizi oranının ise yüzde 2.76’ya düşürüldüğü ifade edildi. 1 Ocak 2011 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, ABD Doları için yüzde 2.02 ve euro için yüzde 1.90 olarak belirlendi.

Reklamlar

One response

  1. mustafa rüstem | Cevapla

    BDDK ve Bankaların işbirliğiyle yürürlüğe geçirdikleri yeni düzenlemeye ilişkin çok saçma tespitlerim var.

    BDDK Tüketicinin kullanıcının ekonomik durum ve ödeme alışkanlıklarını gözönünde bulundurmadan neyi ve kimi memnun edeceği çok şüpheli bir kararı uygulamaya geçirmiştir. Bu karar ve düzenleme ne kullanıcıyı, ne de bankaları memnun edecek değildir..Herşeyden önce şunun belirtilmesi gerekir ki; bankalar her ne olursa olsun; ödenmeyen ya da geç ödenen alacaklarına yasaların öngördüğü faizi zaten almaktadırlar? Alıyorlarsa bu düzenlemeye neden gidilmiştir.Kendi adıma kredi kartları borçlarımın asgari ödemelerini düzenli olarak yapabiliyor ve bundan kaynaklı bankanın öngördüğü ek ödemeleri zaten yapıyorum. Bu benden ve diğer tüm kullanıcılardan her durumda zaten tahsil ediliyor. Şimdi durum böyleyken yapılmak istenen nedir. Bankanın ya da ilgili kurumun yeni düzenlemesiyle alışılagelmiş ödemelerimizi yapamaz hale geleceğiz. Bunun ardından kredi kartlarımızdan nakit çekim yapamama cezası uygulayacaklar. Arkasından sanki yapılan her türlü aksak ödemenin geri tahsilatı yapılmıyormuş, bu durum sanki bankaları zarara uğratıyormuş gibi birde sicilimize yansıtacaklar. Be vizdansızlar be aklı kıtlar bizlere tanınan asgari ödeme limitlerini ödedikten sonra zaten faizini aldığınız alacaklarınız sebebiyle bizi hangi akla hizmet lekeliyorsunuz. Asgari ödemesi yapılan kartlara ilişkin, asgari ödemelerinizi yapın ama yapsanız bile bunu önünüze her zaman koyacağım diyerek ne kadar saçma sapan bir uygulamaya ön ayak olduğunuzu hala farkedemiyormusunuz. Bu ülkenin aklı başında 1 tane bu işlerden anlayan bu hataları gören bir tane yetkilisi yokmudur. Kredi kartlarının ancak asgari ödemelerini yaparak günü,ayı kurtaran binlerce tüketici var. Bunların büyük bir kısmı bir bankadan çektiği nakitle diğerinin asgarisini öderken zaten bir kısım kayıplara uğruyorlar. bu kayıplar nereye gidiyorlar. yine bankalara tabiiki. Buna itirazımız varmı olabilirmi ? Hayır olamaz.Bankanın izin verdiği ölçülerde asgarilerini de olsa yatırıp çarkları bir şekilde çeviriyoruz. Bunu da yapamayalım istiyorlar. Be aklı kıtlar siz hiç altın yumurtlayan tavuğun hikayesini okumadınızmı…Yaptığınızın bundan farkı nedir. Ev almak için kredi kullanmak istiyorum belli bir kısmına çıkıyor kredi az kısmına tüketici kredisi kullanmak istiyoruz bize diyorlarki sen kredi kartları ödemelerinin hep asgarisini yapıyorsun riskli müşterisin. İyi bir izlenim bırakmamışın bende diyor. Sana ne yapıyormuyum yapıyorum benden bu sebeple para kazanıyormusun? kazanıyorsun. Derdiniz ne dir ?sizin İngilterde ki gibi insanları isyankarmı yapacaksınız. Caresiz kalan insanlar bankalara, mağazalaramı saldırsınlar istiyorsunuz? Bu saçma sapan uygulamaya bir an önce son verilmeli yapılan yanlıştan bir an önce dönülmelidir.Hiç bir ekonomi, bankacılık vs. eğitimi almamış bir vatandaş olarak şahsi tespitlerim bu şekildedir. Yanlış bir değerlendirme bir yorum yapıyorsam Allahaşkına birileri doğrusunu yazsın öğrenelim.

    İnsanlar iyice bunalıma girsin intihar etmekten vazgeçenler vazgeçmesin diye özenle hazırlamışlar. Ayakta alkışlıyorum. Altın yumurtlayan tavukları birer birer kesin bakalım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: