Süt İçmek Kilo Aldırır mı?

süt

süt içmek kilo aldırır mı?

Diyetinize zarar veren çikolatalı yiyecekler ve bira ne kadar miktarda olmalı? Muhtemelen düşündüğünüzden daha az. Atıştırmalar ve içecekleri seçerken dikkat edin.

Sadece süt içmek kilolardan uzak tutacak mı?
İnsanlardan daha çok ineklerin yaşadığı Vermont’da yaşıyorum. Ayrıca her yemekte süt içerek büyüdüm. Tanıdığım herkes süt içerdi, ailem bile. Üniversiteye gidene kadar laktoz-tolere edememeyi, soya sütünü veya pirinç sütünü daha önceden hiç duymamıştım. Zaman çok değişti! 
Son zamanlarda, muhtemelen süt ürünleri hakkındaki çelişkili araştırmaların farkına varmışsınızdır. Ulusal Süt Konseyi tarafından ilan edilen bazı raporlar, süt içmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtti. Diğer araştırmalar, süt içmenin kilo almaya neden olduğunu ve hatta diyabet veya diğer hastalıkların riskinin artırdığını öne sürdüler. Hangisi doğru? 

Süt içmenin destekleyicileri
Süt doğal olarak önemli bir mineral kalsiyumu içerir, bu sadece kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olmaz aynı zamanda kalp atışlarınıda düzenler. Diyetimizde % 8 ve 4 kalsiyum, yoğurt gibi ineğin sütünden elde edilen diğer ürünlerden ve sütten oluşmaktadır. 
Ayrıca süt potasyum ve normal kan basıncı seviyeleri için gerekli olan diğer mineralide içerir. Aslında kan seviyesi yüksek olan kişiler, potasyon içeren yiyecekleri daha fazla tüketerek kan seviyeleri düşürürler: meyve, sebze ve süt. 
Birleşmiş Miletler’de süt, sağlık bağışık sisteminin yanında kemik mineralizyasyon için gerekli olan yağda çözünen D vitaminle desteklenir. 0.53 desilitre içeren bir bardak yağsız süt, D vitaminizin sadece % 25’ni karşılar. Küçük patateslerde değil, D vitamini sadece birkaç yiyecekte bulunuyor: yumurta, yumurta sarısı, ciğer ve ringa balığı ile somon balığı gibi yağlı balıklarda bulunur. 
Süt doğal olarak fosfor, sağlıklı kemikler sağlamak için diğer önemli minerali içerir.

Ulusal Süt Konseyi’ne göre burada bulunan bir lider, araştırma ve eğitim yapar, birkaç bilim çalışmaları, düzenli olarak süt içen insanlarda pozitif sağlık yararları görünmüş. Kan basıncınızı azaltmak istiyorsanız, kemiklerinizin güçlenik sağlıklı olacağından emin olun, diş çürüme riskini azaltır ve kanseri önler, her gün 1.12 desilitre süt için.

Kilo vermek için içilen sütü kolaylaştıran bu reklâmlar hakkında ne düşünülüyor? Bazı araştırmalar, her gün üç fincan içilen yağsız süt, insanların kilo vermesini kolaylaştırıyor ama diğer çalışmalar tam aksini iddia ediyor—aynı anda aldığınız toplam kalori miktarını azaltmazsanız. 

Süt içmenin dezavantajı
İneğin sütü, doymuş yağ ve kolesterolda yüksektir, bildiğimiz iki şey kalp hastalıkların riskini artırır. Bir fincan tam yağlı süt veya 28 gram peynir, hemen hemen her gün 15 kota doymuş yağ içerir. Kilo vermek için yağsız veya az yağlı peynir ve yoğurt yemelisiniz. 
Birleşmiş Milletler’de dört yetişkinden biri, laktoz hassasiyeti, laktoz benimsemedikleri anlamına geliyor, karbonhidrat ineğin sütünü gösteriyor. Laktoz hassasiyeti gaza, şişkinliğe ve diyare neden olur. 
İnek sütü, Birleşik Milletler’de alerjiye neden olan yiyeceklerden biridir, yaklaşık 11 milyon insanı etkiler. İnek sütüne alerjiniz varsa içeriğinde süt olan hiçbir yiyeceği yememelisiniz. Tereyağ, dondurma, peynir, süzme peynir ve yoğurt, ayrıca çoğu kek, kurabiye ve ekmekte de bulunuyor. Süttün içinde bulunan kazein ve protein, sucuk, sosis, çarliston biber ve salam gibi et ürünlerinin içinde binder olarak kullanılıyorlar. 
Bazı bilimsel çalışmalar, inek sütünü içen ve diyabet hastası olan çocuklar arasında bir ilişki olduğu belirtti. Bu teoti, genetik olarak duygusal çocuklarda ve pankreaslarda insülin üreten hücreleri yok eden antibadiler üreten inek sütündeki proteinlere maruz kaldı. 
Amy Lanou, PhD göre, Doktor, beslenme uzmanı, süt sadece sağlıklı diyet için gereksiz değil, aynı zamanda gereğinden fazla ilerler. Süt içmenin kilo verdirip verdirmediğini, potasyum, D vitamini ve sağlıklı kemikler için diğer önemli besinleri sağladığı süt içermeyen ürünler listesini ki kalsiyum araştırmaktadır. Kalsiyum içeren portakal suyu, kıyılmış kılçıklı somon balığı ve şalgam kalsiyum deposudur. Potasyum birçok meyve ve sebze bulundu, D vitamini, soğuk kahvaltı mısır gevreğine sık sık ilave edilir. Lanou’nun fikrine göre inek sütü, şeker, kızarmış yiyecekler ve atıştırma yiyecekler için “ opsiyonlu yiyecektir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: