El Ayak ve Kol Uyuşmalarının Nedenleri

El Ayak ve Kol Uyuşmalarının Nedenleri

İnsanların neredeyse tamamı el ve ayak uyuşması yaşamışlardır. El ve ayak uyuşmaları sürekli olmadığı müddetçe zararsızır hatta faydalıdır. Ancak uzun süreli ve geçmeyen ayak uyuşması bir hastalığın habericisi olabilir. Genellikle sol ayak uyuşması ve sağ ayak uyuşması yaşanır bazen kollarımız da uyuşma karıncalanma meydana gelebilir işte bu yazımızda ayak uyuşmalarının nedenlerini kol uyuşmalarının sebeplerini inceleyeceğiz.

El ve Ayak uyuşmalarının nedenleri

El ve ayak uyuşmaları elimize ya da ayağımıza kan gitmediğinde meydana gelebilir mesela Klozete ya da alaturka tuvalete oturduğunuzda Ayakalarınız uyuşacaktır. Çünkü ayaklarınıza kan gitmez hücreler ihtiyaçları olan glikoz ve oksijeni bulamayınca beyne sinyal gönderirler bir tür erken uyarı sistemidir bu bu sinyaller neticesinde ayaklarda uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir. Bu en sık karşılaşılan uyuşma nedenidir. bu tür ayak uyuşmasından korunmak için aynı şekilde oturmamak vücudu aynı şekilde tutmamak tuvalette uzun kalmamak kalınacaksa kan akışına izin verecek hareketler yapmak gerekmektedir. peki ayak uyuşmasının başka sebepleri var mı?

Ayak Uyuşmasının ve Karıncalanmasının sebepleri!

Mesela sol serçe parmağı uyuşması yaşıyorsanız elinizde bir sinir sıkışması ya da bileğinizde bir sinir sıkışması olabilir. el bileğiniz sabah aklktığınızda çok ağrıyor ve uyuşmuş ise elinizin üstüne yatmış olabilirsiniz

Karpal Tünel Sendromu: el parmaklarınız uyuşuyor ve karıncalanıyorsa el bileğinizde karpal tünel sendromu olabilir. bazıları geçicidir. bazılarında ameliyatla sıkışan sinirin alınması gerekir.

Raynaud hastalığı: bu hastalıkta soğuğa karşı hassasiyet vardır. uyuşmanın kaynağı soğuktur. ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmanız gerekir.

Servikal ostreoartrit: Servikal uyuşmalar ve ağrılar 50 yaşından sonra ortaya çıakr boyun ağrılarıyla birlikte seyreder. uyuşmalara neden olabilir

Bel fıtığı, disk kaymaları: bu hastalıkda kollarda uyuşma yapabilir.

Çeşitli Sinir hastalıkları: nörolojik hastalıklar da el ve ayak uyuşmasına neden olur.

Kalp Krizi Belirtileri: Sol kol uyuşması özellikle kalp krizi bleirtileri arasında sayılır ancak her sol kol uyuşması kalp krizi belirtisi değildir. Sol kol uyuşmaları diğer kalp krizi belirtileriyle birlikteyse anlam ifade eder. o yüzden her kol uyuşmasında telaş etmeye lüzum yoktur.

El ve ayak uyuşmalarından korunmak için neler yapabiliriz.

Sağlıklı beslenmeli herşeye en doğal haliyle tüketmeliyiz
Bol bol spor yapmalıyız yaşlılar daha hafif sporlar yapmalı
aynı pozisyonda uzun süre durmamalıyız. Bilgisayar çok kullanıyorsa her 30 dakikada bir elimizi belimizi omuzumuzu kolumuzu dinlendirmeliyiz.
yatak seçimine dikkat etmeliyiz geniş yataklar almalıyız elimzi kolumuzu rahat koyabilelim
sigara içmemeliyiz alkol kullanmamalıyız.
Kan damarlarını etkileyen yağlı yiyeceklerden ve kolesterolden uzak durmalıyız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: