Dünyanın En Büyük 9 Hayvanı

Dünyanın En Büyük Köpeği

Guinness Rekorlar kitabına göre dünyanın en büyük köpeği, İngiliz çoban köpeği olan Herkül. 96 cm genişliğinde boynu olan 128 kg ağırlığındaki “canavar” türünün standart ağırlığının (90 kg) epey üzerinde. 3 yaşındaki Herkül’ün sahibi Bay Flynn köpeğinin kilosunun normal olduğunu, ona çok fazla miktarda yiyecek vermediğini söylüyor.

Dünyanın En Büyük Atı

Belçikalı koşum atı Radar, dünyanın en uzun boylu atı ünvanına sahip. Teksas’ta yaşayan bu dev atın boyu toynaklarından omuzlarına kadar 3,6 metre ve 1,088 kg ağırlığa sahip. Günde 91 litre su içiyor ve 8 kg tahıl tüketiyor.

 

Dünyanın En Büyük Öküzü

Küçük bir fil kadar büyük olan Chilli, “nazik dev” olarak nitelendiriliyor. Dev öküz Chilli 2 metre uzunluğunda ve bir tondan fazla ağırlığa sahip. Endamına rağmen gün boyunca düzlüklerde otluyor ve yer lahanasını ödül olarak görüyor.

 

Dünyanın En Büyük Domuzu

Liaoning Tarım Müzesi 5 Şubat’ta hayatını kaybeden 900 kg ağırlığındaki domuzun Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için başvurdu. Öldüğünde 2,5 m uzunluğundaydı, 2,23 m bel genişliğine ve 14,4 cm diş uzunluğuna sahipti. Wafangdian şehrinde çiftçilik ile uğraşan XU Changjin’e göre domuz öldüğünde 5 yaşındaydı. İri domuz hayatı boyunca bakımlı bir ahırda kaliteli yiyeceklerle beslenerek yaşadı.

 

Dünyanın En Büyük Kedi Balığı

293 kg ağırlığındaki Mekong Nehri kedi balığı dünyanın en büyük tatlı su balığı. Yaklaşık 2,7 metre uzunluğundaki balık, bir boz ayı büyüklüğünde. Kuzey Tayland’ta yakalanan dev canlının fenerbalığı da dahil olmak üzere tüm tatlı su çeşitlerinin en büyüğü olduğu söyleniyor.

 

Dünyanın En Uzun Boylu Köpeği

Herkül dünyanın en büyük köpeği olsa da, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre en uzun boylu köpek Gibson. Dalmaçya cinsi Gibson 77 kg ağırlığında ve 2,2 m uzunluğuyla NBA basketbol oyuncularından bile daha uzun

 

Dünyanın En Büyük Kedisi

Miami’deki Jungle Adası erkek aslan ve dişi kaplan yavrusu Herkül’e ev sahipliği yapıyor. 408 kg ağırlığındaki bu büyük kedi Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en büyük kedisi olarak geçti.

 

Dünyanın Yakalanan En Büyük Vatozu

346,5 kg ağırlığındaki vatozun karaya çıkarılması toplam 13 kişinin 90 dakikasını aldı. Rekor vatozu yakalayan Ian Welch’in oltayı çekmeye çalışırken az kalsın ırmağın dibine inecek olmasına şaşmamalı. Hampshire’da yaşayan balıkçı Tayland’ta balık tutarken 2,1m uzunluğunda ve genişliğinde, 3 m kuyruk boyuna sahip su canlısını yakalayarak rekor kırdı.

 

Dünyanın Yakalanan En büyük Köpek Balığı

Bu 10 metre uzunluğunda, 8 ton ağırlığındaki devasa köpek balığı Çin sahillerindeki balıkçılar tarafından yakalandı. Zararsız köpek balıkları dünyanın en büyük balıklarıdır. Boylarının 18 m’yi bulduğu tahmin edilen bu su canlıları sahil boyunca ılık sularda yüzerler ve çoğu zaman su yüzeyine yakın olurlar.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: