Alevi köyüne ‘Pis Aleviler hepinizi yakacağız’ yazıldı!

Alevi köyüne 'Pis Aleviler hepinizi yakacağız' yazıldı!Erzincan merkeze bağlı bir Alevi köyünde okul duvarına “Pis Aleviler hepinizi yakacağız” yazıldı. Bazı evlere ise üç hilalli işaretler konuldu. Özel harekat polisleri ise köye gelerek yazı ve işaretleri sildi.

CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Erzincan’ın Üzümlü ilçesi Avcılar köyünde, Alevi vatandaşlara ait 2 evin duvarına yazı yazıldığını iddia etti.

Işık, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ve Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz’la birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Daha önce Adıyaman ve İzmir’de Aleviler’e yönelik saldırıların ardından bir yenisinin de Erzincan ili Üzümlü İlçesine bağlı Avcılar köyünde meydana geldiğini ileri süren Işık, 28 Mart’ta köydeki okul bahçe duvarı ile 2 evin duvarına yazı yazıldığını söyledi. CHP’li Işık, köy halkının tedirgin olduğunu kaydetti.

Işık, insanların mezhepleriyle uğraşılmaması ve kutuplaşmaya son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, ”Daha önce Adıyaman için ’çocuk işi’ demeleri iyi niyet göstergesi değildir. Tamamen art niyet göstergesi. Yazılan yazıya baktığınız zaman, yağlı boyayla yazıldığı, çok düzenli bir şekilde yazıldığı görülmektedir. Büyük birinin ve gece vakti yaptığı bir olaydır. Yetkilileri ve Hükümeti bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu olayı şiddetle kınıyorum” diye konuştu.

Konuyla ilgili gerekli yerlerle görüştüğünü, ilçe kaymakamının olayın ”provokasyon” olduğunu, jandarma komutanının ise araştırmanın sürdüğünü söylediğini belirtti.

Işık, 19 Mart’ta Sivas olayları ile ilgili miting yaptıklarını, bu olayla birlikte Başbağlar katliamını da kınadıklarını dile getirerek, basının Başbağlar olayına değinmeden konuyu manşetlere çektiğini iddia etti. Işık, olayın bunun peşine gelmesinin de manidar olduğunu vurguladı.

Bakan Şahin’e çağrı

CHP’li Fırat da Adıyaman’daki olaya değinerek, ”Olayın üzerinden 35 gün geçmesine rağmen herhangi bir yakalanan kimse yok. İçişleri Bakanı’nı göreve davet ediyorum. Kızılay’da demokratik haklarını kullanmaya çalışan insanlar üstüne gaz bombası atacağına ve döveceğine, esas önemli olan Türkiye’nin Alevi ve Sünni kardeşliğini bozmaya çalışan, provokasyon yapmaya çalışan insanları tespit edip bulmaktır. Adıyaman’da da bir gelişme yok” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de Aleviler’in 72 millete bir gözle baktığını ve kan dökmeme geleneği ile bilindiğini ancak yüzyıllarca zulümlere direnerek inancını koruduğunu söyledi.

Aygün, ”Herkes ayağını Türkiye’de denk almalı. Bu çatışma ortamı Türkiye’ye kaybettirir. Meclis’te dindar, kindar nesil diyerek politika yapılmaz. Bir kez çeşitli gruplar birbirine düştü mü, bunun önünü ne Başbakan alır ne siyaset kurumu alır” dedi.

Reklamlar

One response

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: