Baş Terlemesi Nedenleri

baş terlemesinin sebepleri nelerdir – kafa terlemesi nedenleri – baş neden terler – baş terlemesine ne yapılır – kafa terlemesinin tedavisi
Baş terlemesi olarak bilinen terleme türünün değişik nedenleri olabilmektedir. Baş bölgesinde kokusuz ve soğuk terlemeler genelde tiroid hormonlarının bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Tiroit hormonları düzensiz salgılandığında ve özellikle yetersiz miktarda tiroid salgılanması (tiroid eksikliği – hipotrioidizm) sıkıntısı olan kişilerde halsizlik, moral bozukluğu kuru cilt yapısı, saçlarda büyümenin durması ve elbette baş terlemesi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Baş terlemesinin nedenleri arasında ilk tetkik edilmesi gereken durum. tiroid salgılanmasında bir bozukluk ve anormallik olup olmadığıdır. Ayrıca aşırı tiroid üretimi denilen hipertiroidizm rahatsızlığında da kalp çarpıntısı ve göz bebeklerinin büyümesi belirtileri ile birlikte baş terlemesi sorunu görülmektedir. Diğer yandan diyabet şeker hastalığı, kortizon hormonunun salgılanmasındaki bozukluklar ve aşırı kilolu olmak ta baş terlemesi nedenleri arasında öne çıkan durumlardır.

Baş terlemesinin tedavisi ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Baş terlemesinde tedavi yolları araştırılırken öncelikle baş terlemesine neden olan rahatsızlığın bulunması gerekmektedir. Her bir baş terlemesi vakasında kişiye özel bir baş terlemesi nedeni görülebilir. Bu nedenle baş terlemesine neden olan hormon bozukluğu mevcut ise bu bozukluğun tedavi edilmesi çoğu zaman aşırı terlemenin de tedavisi anlamına gelmektedir. Şayet baş terlemesinin hiç bir nedeni bulunamamışsa bu durumda geleneksel aşırı terleme tedavisi yollarına başvurulabilir. Tabi buna siz değil doktorunuz karar verecektir. Geleneksel aşırı terleme tedavisi yöntemleri arasında cerrahi ameliyat seçeneği, genelde tiroid sorunu olan kişilerde kullanılmaktadır.

Tedavi için ilaç alımından önce genelde uzman hekimler kandaki hormon düzeylerini kontrol ederek aşırı terlemeye neden olan hormon rahatsızlığını tespit etmeye çalışırlar. Şayet kan değerlerinizde hiç bir sıkıntı yoksa ve baş terlemesinin nedenleri tespit edilemiyorsa bu durumda baş terlemesine bitkisel ve doğal çözümlere başvurabilirsiniz.

Ayrıca aşırı terlemeye neden olan ter bezlerinin alınması da diğer bir tedavi seçeneğidir. Şayet şişmanlıktan kaynaklanan bir aşırı terleme şikayeti varsa bu durumda diyet ve egzersiz yoluyla zayıflama çabasına girişmeniz gerekebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: