iTunes Store Türkiye sonunda açıldı!

Yıllardır beklenen gün geldi ve sonunda iTunes Store Türkiye açıldı! 🙂 Cihazlarımızdaki iTunes uygulamaları üzerinden şu anda iTunes Store’a bağlanarak kredi kartımızla müzik ve film satın alabiliyoruz.

sihirli elma itunes store turkiye acildi banner iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

iTunes Store Türkiye Açıldı!

“Açılacak, açılmayacak, açılmak üzere, açıl…, aha açıldı, yok açılmadı, bu sefer oldu galiba”derken iTunes Store Türkiye sonunda açıldı…! 🙂

sihirli elma itunes store turkiye acildi 1a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Henüz iTunes Store herkes tarafından stabil olarak kullanılamıyor. Bazı kullanıcılarda Store açılır ve tüm ürünler listelenebilirken, bazı kullanıcılar ise henüz tam olarak iTunes Store’a erişemiyorlar ya da mağazada dolaşırken hata alabiliyorlar.

Güncelleme: Artık pek hata kalmadı sayılır. Hayırlı olsun 🙂

sihirli elma itunes store turkiye acildi 3 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Ancak tahminimiz, TL geçişinde olduğu gibi birkaç saat içerisinde Apple’ın tüm sorunları çözerek iTunes Store’u tamamen kullanılabilir olarak tüm kullanıcılara sunabilmesi.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 2a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Açıkçası Apple’ın web tarafındaki yumuşak karnı bu tip geçişlerde daha çok ortaya çıkıyor ve oldukça fazla problem yaratıyor. Umuyorum ki önümüzdeki dönemde daha sorunsuz geçişler yapabilecek bir altyapıya geçebilir Apple.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 4a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Yazıyı sürekli olarak güncelleyerek yenilikleri sabahın ilk saatlerine kadar paylaşmaya devam edeceğiz. Umuyoruz ki bu heyecanımız kursağımızda kalmaz ve 2012′de iTunes Store Türkiye’yi görmüş oluruz. 🙂

Güncelleme: Şükür ki kalmadı boğazımızda… 🙂

sihirli elma itunes store turkiye acildi 5a1 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

iTunes Store artık 119 ülkede!

Apple’ın resmi açıklamasının da yayınlanmasıyla birlikte dün akşamla ilgili çok daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık. Apple dün akşam Türkiye’nin de dahil olduğu toplam 56 ülkede iTunes Store’u yayına almış. Tahminlerimizden de büyük olan bu açılış, yaşanan sorunları bir nebze de olsa anlayışla karşılamamıza sebep olsa da, yine de Apple’a yakışmadığınısöyleyebiliriz. 🙂

sihirli elma itunes store turkiye acildi 28 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Bu 56 ülke içerisinde sadece Türkiye, Rusya, Hindistan ve Endonezya’da filmler de iTunes Store kapsamına alınmış.

Böylece iTunes Store’un hayata geçtiği ülke sayısı 119 gibi inanılmaz bir sayıya ulaşmış durumda! 🙂 Türkiye olarak çok bekledik, ve sonunda iTunes Store’u kullanabiliyoruz.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 6 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

iTunes Store’da (iTunes Mağazası) Neler Var?

Görünen o ki ilk aşamada Müzik ve Filmler satışa sunuluyor. En azından şu anda karşımıza çıkan bunlar… 🙂

Müzik satın almak istediğimizde şarkı başına 0,89 TL ve albüm başına da 8,99 TLödememiz gerekiyor. (Bazı yabancı parçalar da 1,29TL olarak listeleniyor.)

sihirli elma itunes store turkiye acildi 11a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)sihirli elma itunes store turkiye acildi 11b iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Filmleri ise 3,99 TL’ye kiralayabiliyor, 12,99 TL’ye satın alabiliyoruz. Ancak HD kalitesindeki filmler için bu fiyatlar 4,99 TL ve 18,99 TL’ye çıkıyor. (Bazı filmler için kiralama ücreti 2,99TL’ye kadar düşebiliyor)

sihirli elma itunes store turkiye acildi 9a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :) sihirli elma itunes store turkiye acildi 10a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Türkiye fiyatları nasıl?

Henüz genel bir kanıya varmak için erken olabilir belki, ancak ilk bakışta müzik fiyatlarının biraz daha uygun olduğunu söyleyebiliriz sanırım. ABD’de $1.29′a satılan şarkıları Türkiye’deki mağazada 0,89TL’ye satın alabiliyoruz!

sihirli elma itunes store turkiye acildi 26a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Albümleri karşılaştırdığımızda ise yerli ve yabancı albüm fark etmeksizin yine fiyatlar daha ucuz görünüyor. Sıla’nın İmza adlı albümü ABD’de $9.90′a satılırken, Türkiye’de 8,99TL’ye satın alınabiliyor! 🙂

sihirli elma itunes store turkiye acildi 27a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Aman ne güzel…! 🙂

Nasıl müzik ya da film satın alabiliyorum?

Aslında uygulama satın almaya alışık olduğumuz için pek fazla detaya girmek gerekmiyor. Ancak adetten olduğu için ben yine de kısaca değinmek istiyorum… 🙂

Satın almak istediğimiz film, albüm ya da şarkıyı iTunes Store’da dolaşarak ya da sağ üstten arama yaparak buluyoruz ve yanındaki fiyat etkiketine tıklıyoruz.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 17 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)Büyütmek için tıklayın

Apple Kimliğimizin şifresini soran pencerede şifremizi yazıyoruz ve karşımıza bir başka onay penceresi geliyor: “XXX öğesini satın almak ve indirmek istediğinize emin misiniz?” sorusuna“Satın Al” butonuna tıklayarak yanıt veriyoruz. Ve satın alıyoruz… 🙂 (Ya da bir filmi kiralıyoruz.)

sihirli elma itunes store turkiye acildi 16 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Hemen ardından satın aldığımız ya da kiraladığımız içerik indirilmeye başlıyor.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 19 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Eğer bu işlemi ilk defa yapıyorsak, Apple bizden bazı koşullar ve şartları kabul etmemizi de isteyebilir. Bunun için de sadece 1 kereliğine “Bu koşullar ve şartları okudum ve kabul ediyorum.” kutucuğunu işaretleyerek “Kabul ediyorum” butonuna tıklamamız yeterli oluyor.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 18 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

iTunes Match kullanabilecek miyim?

İlk defa 2011′de tanıtılan iTunes Match de Türkiye’de kullanılabilecek! 🙂 Ancak şu anda diğer iTunes Store içeriklerinde olduğu gibi, iTunes Match sayfalarında da ufak tefek sorunlar yaşanıyor. iTunes Match Türkiye fiyatı ise 39,99 TL olarak belirlenmiş. 🙂 

Bu haliyle $24.99 ile ABD’de satılan iTunes Match’e göre ucuz kalıyor bile diyebiliriz.Darısı diğer Apple ürünlerinin başına! 🙂

sihirli elma itunes store turkiye acildi 23a itunes match iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Ben iTunes Match’i satın almama rağmen henüz kullanmayı başaramadım. Henüz sistem tam oturmamış ve hatalar çözülmüş değil ne yazık ki…

sihirli elma itunes store turkiye acildi 25 itunes match iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

İlerleyen saatlerde bu yazıyı güncelleyerek daha detaylı bilgileri ve 1-2 gün içerisinde detaylı bir iTunes Match incelemesi paylaşacağız. Ancak bu sırada iTunes Match ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz 2011′de paylaştığımız “WWDC 2011 Notları 4 – iOS 5, iCloud ve iTunes Match” yazısına göz atabilirsiniz.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 24 itunes match iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Apple’ın Türkiye ajandasında sırada ne geliyor?

Daha önce de paylaştığımız gibi Apple belirli bir ajanda ile ülkelere giriş yapıyor ve şu sırayı takip ediyor:

  1. iTunes Store (bugün açıldı)
  2. Apple Online Store (internet üzerinden iPhone, iPad, Mac vb. alınabilecek)
  3. Apple Store (2013′te beklenen Apple Store)

Ancak hatırlatmakta fayda var, iTunes Store açıldığına göre bir süredir beklediğimiz Apple TV de artık Türkiye’de resmi olarak satılmaya başlanacaktır diye tahmin ediyorum. Apple TV almayı düşünenler için bu küçük detayı da paylaşmış olalım…

Biz de Apple’ın bundan sonraki hamlesini merakla bekliyoruz. Bakalım Online Store’u ne zaman görebileceğiz? 🙂

iTunes Hediye Kartları (iTunes Gift Cards)

Ve bir önemli gelişme daha..! Artık iTunes Hediye Kartları’nı da yetkili satıcılardan temin edebiliyor olacağız. Bu kartları kontörlü kartlara benzetebiliriz. Kredi kartımızı Apple Kimliğimize tanımlamadan, bu kartları satın alarak içlerinde yüklü olan miktarı Apple Kimliğimize yükleyebiliyor, ve sonra da iTunes Store’da müzik, film ya da uygulama alarakharcayabiliyoruz.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 29a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Uzun bir süredir beklediğimiz bu gelişme eminim Türkiye’deki iTunes Store kullanımını teşvik edecek ve ücretli uygulama satışlarına da olumlu etki yapacaktır. Bu konuyla ilgili detaylı bir yazıyı ayrıca paylaşacağım için detaylara girmiyorum, ancak merak edenlerApple’ın iTunes Hediyeleri sayfasına göz atabilirler.

sihirli elma itunes store turkiye acildi 30a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

iTunes Store’dan bazı ekran görüntüleri…

sihirli elma itunes store turkiye acildi 15a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

sihirli elma itunes store turkiye acildi 14a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

sihirli elma itunes store turkiye acildi 7 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)sihirli elma itunes store turkiye acildi 20a iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)sihirli elma itunes store turkiye acildi 21 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)sihirli elma itunes store turkiye acildi 22 iTunes Store Türkiye sonunda açıldı! :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: