Adet Düzensizliğinin Nedenleri

adet-duzensizliginin-nedenleriBu yazımızda size kadınların yaşadığı talihsizliklerden biri olan adet düzensizliğinin nedenlerini anlatacağız. Bayanlarda adet sırasında bir yumurtanın döllenmesi ile bayanların rahmin iç tabakası hazırlık aşamasında kendi iç tabakasını oluşturur. Bu adet döneminde yumurta döllenir ise rahmin iç tabakasına tutunur. Eğer ki döllenme olmaz ise adet döneminde kanama yolu ile dışarı atılır. Bu adetin beklenenden farklı bir zaman da olmasının birden çok sebebi olabilir.

Düzensiz adet

Kızlarımızın adet olmaya adım attığında ilk adet dönemlerin de, vücut değişikliği, hormon değişikliği ortadan kalkıncaya kadar âdetiniz birkaç yıl dengesiz olabilir.  Genç kızlığa yeni adım atmış kızlarımızda adet döngüsü 21 ila 45 gün iken, genç kadınlarımızda bu döngü 21 ila 35 gün arasında değişmektedir. İki adet günü arasındaki günü hesaplamak için en son adet gününüzden 21 gün ve 35 gün sonrası olma ihtimali yüksek ve bu güne göre kendinizi hazırlama imkanınız olacaktır.

Üreme bozuklukları

Birçok kadınımızın üreme bozuklukları, düzensiz adet döngüleri olabilmektedir, buda adet döneminin ne zaman olduğu olayının karışmasına neden olmaktadır. Endometriyoz, endometriyal dokunun rahmin dışında büyümesine neden olan bir hastalıktır. Bu durum erken adet olmanıza yol açabilir. Üreme sistemindeki enfeksiyonlar da, özellikle önceki adet döngüleri düzensizse erken adet olmanıza sebep olabilmektedir.

Acil doğum kontrolü yöntemleri

Acil kontraseptifler, döllenmiş bir yumurtanın rahim dokusuna tutunmasını önlemek için yüksek miktarlarda hormonlar içermektedir. Bu hormonlar adet döngüsünü etkileyip, erken adet olmanıza neden olabilmektedir. Acil kontraseptif alındıktan sonra da bu hormonlar, adet döngüsünü birkaç hafta daha etkileyebilirler, ancak hormonlar eşitlendikten sonra adet döngünüz normale dönecektir.

Hormonal değişiklikler

Adet döngüsü yumurtalıkları ve rahmi etkileyen hormonlar tarafından düzenlenmektedir. Eğer bu hormonların seviyeleri bir sonraki adet döneminin beklendiği zamandan önce artış gösterirse, erken adet olabilirsiniz. Kendiliğinden oluşan bir erken adet dönemi endişelenmenizi gerektirmez. Ancak erken adet dönemi pelvik (leğen kemiği ve çevresi) bir rahatsızlık, cinsel ilişki sırasında acı ve üreme sistemiyle ilgili diğer belirtilerle birlikte oluşuyorsa, adet döngünüzdeki değişimlere neden olan tıbbi bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi için bir jinekoloğa görünmenizde fayda vardır.

Adetinizin gecikmesinin sebebi ne olursa, olsun, eğer hayatınızı etkilemeye başladıysa ve fiziksel rahatsızlıklarınızı arttırdıysa, mutlaka bir doktora görünmeli ve bu gecikmenin sebeplerini öğrenip, önlemlerini almalısınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: