Taksitle nasıl telefon alabilirim

Cep telefonuna taksit nasıl yapılır? herkes bu sorunun yanıtını ararken bankalar çözümünü buldu. Ama bankaların çözümleri vatandaşı mutlu etmedi. Cepte kredi kartına taksit yasağı sonrası ortaya çıkan son formül yasağın amacını boşa çıkartırken, çok daha riskli olduğu belirtildi.

 

Taksitle telefon almak

Artık kredi kartı ile taksitli telefon alınamamaktadır. Ödeme kredi kartından ya tek çekim yapılmalı ki bunun için kullanılabilir limitinizi artırmalısınız, ya da nakit yapılmalı. Kurumsal firmalar ise müşterilerine kolaylık sağlamak adına bu taksiti banka kredisi olarak sunmaktalar.

 

Finansbank konuşturan kredi

Banka, Turkcell ile bir kampanya yapmış. Turkcell faturalı hat aboneleri bankanın internet sitesi üzerinden bir form doldurarak kredi başvurusunda bulunuyor. Formda alınacak telefon modeli seçiliyor ve 12 ile 24 ay taksit seçenekleri sunuluyor. Toplam ödenecek tutar karşınıza çıkıyor. Toplam tutar 12 ya da 24 ay vadede alınacak cihazın piyasa fiyatından yüksek çıkmakta. Normalde banka faizsiz ve dosya masrafsız olarak bu krediyi kullandırıyor ama yine de belirli bir ücrete katlanıyorsunuz. Yani bir nevi vade farkı ödüyorsunuz. Daha sonra başvuru sonucu olumlu ya da olumsuz telefonunuza mesaj olarak gelmekte. Başvurusu onaylananlar Turkcell mağazalarından cihazlarını alabilmektedirler. Aylık taksit tutarınız ise faturanıza ek olarak yansımaktadır. Tabi bu işlem için taksit sayınız süresince Turkcell’e taahhüt vermiş oluyorsunuz.

Neredeyse tamamının ithal oluşundan kaynaklı cari açığı doğrudan etkilemesi, değişim oranı sıralamasında 6-18 ay arası ile ABD’nin bile sollanması ve gelirin üzerinde borçlanılması gibi çeşitli sebeplerden ötürü 2013 yılında harekete geçen Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) tasarruf arttırmaya yönelik 1 Şubat 2014’ten itibaren cep telefonu satışında kredi kartına taksitli satışı tamamen yasakladı.

HEDİYE KART DA BDDK’YA TAKILDI

Yasak sonrası ortaya çıkan ve taksitli satış yasağını delen ”hediye kart” gibi farklı satış modelleri de çok uzun soluklu olmadı. Teknoloji marketlerin yaklaşık 3 ay kadar süren hediye çeki üzerinden taksitli alışveriş serüveni de BDDK’ya takıldı ve Nisan ayında alınan yeni bir karar ile bu hizmete de tamamen sona verildi.

YASAK AMACINI YİTİRDİ

BDDK bu işlemi de son erdirdi erdirmesine ama ortaya çıkan yeni formüller cep telefonunda kredi kartına taksit yasağının amacını boşa çıkardı.

BANKALAR TEKNOLOJİ MARKETLERE GİRDİ

Yasaklar sonrası cep telefonlarında yüzde 40’lara varan düşüşler yaşanması üzerine bu sefer de devreye bankalar girdi. Teknoloji marketlere stant açmaya kadar işi götüren bankaların sunduğu kredilerde adeta talep patlaması yaşanıyor. Öyle ki; bir stantta hafta sonu günlük talebin yüzlerce âdeti bulduğu belirtiliyor.

DOSYA VE SİGORTA MASRAFI YOK

Teknoloji marketlerde ekmek-peynir gibi kredi dağıtan bankaların stantlarına giden vatandaşlardan kredi kullanımında gelir belgesi istenmiyor. Sadece kimlik fotokopisi ile kullandırılan ihtiyaç kredisinde dosya ve sigorta masrafı da alınmıyor. Cep telefonunun fiyatına göre vade ise 24 aya kadar çıkabiliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: